DOBRODOŠLI U NOVI PAZAR

Novi Pazar - Petrova Crkva

Dobrodošli u Novi Pazar 

Novi Pazar je grad potpuno drugačiji od drugih. Razvio se na mestu prve srpske države a njegov istorijski i kulturni značaj je i danas izuzetan. Novi Pazar je idealan za jednodnevni izlet ili kraće putovanje. Srbija u ovom kraju ima da ponudi veliki broj lokaliteta čiji značaj prevazilazi granice same zemlje. Na samo par kilometara od centra grada, nalaze se Petrova crkva ili crkva Svetih apostola Petra i Pavla, manastir Đurđevi StupoviStari Ras, manastir Sopoćani. Prirodne lepote i istorijska mesta od velikog značaja, privlače pažnju mnogih turista i putnika ali i pažnju UNESCO-a, na čijoj se listi nalaze neki od ovih lokaliteta. Novi Pazar će vas oduševiti i otkriti neko drugo lice Srbije. U ovom putopisu ću pisati o tome šta videti u Novom Pazaru, dati neke savete, ali pisaću i o mestima u okolini samog grada. Idemo u Novi Pazar!

Za početak put

Dugo sam imao želju da posetim Novi Pazar i konačno mi se želja ispunila. Kakav je to bio dan! Toliko toga sam obišao i video, uživao u svakom trenutku i u svim čarima koje Novi Pazar ima. Dobrodošli u grad koji je toliko poseban i grad u kojem ćete sigurno uživati. Uživati u istoriji, zanatima, duhu koji ovo mesto ima, u odličnoj hrani i svim sitnim zadovoljstvima. Novi Pazar je udaljen od Čačka oko 130 kilometara. Za put koji vodi od Čačka, preko Kraljeva i Raške, potrebno je oko 3 sata vožnje sa kratkom pauzom. Obratite pažnju na moguće gužve i radove na delu puta kroz Rašku. Već sam pisao da usput postoji dosta mesta gde možete napraviti pauzu i obići još nešto. O tome pročitajte u ostalim putopisima iz Srbije, a link ostavljam ovde. Zahvalio bih se i kolegama iz agencije Markos Tours na ovom divnom danu.

Šta videti u Novom Pazaru?

Novi Pazar se smestio u kotlini nedaleko od planina Golije i Rogozne i Peštera. Kroz njegov centralni deo protiče reka Raška. Istorijski i kulturološki, predstavlja pravi mozaik i mesto gde se vekovima prepliću uticaji istoka i zapada, hrišćanstva i islama. Kada se svemu tome doda i to da je okolina grada bila centar srpske srednjovekovne države i dinastije Nemanjića, jasno je kakav značaj grad ima. Posebnu draž mu daje baš to preplitanje kultura, religija i istorijskih događaja. Svaki period je iza sebe ostavio izuzetno nasleđe i neki svoj pečat, i to najbolje možete videti obilaskom Pazara. Pa, šta videti u Novom Pazaru? Moji predlozi su: stara čaršija, hamam, Altun Alem džamija, tvrđava sa bedemima i kulom motriljom, Amir Agin han, pijaca.

Tu su i reka Raška, pešačka zona, Sebilj, hotel “Vrbak”, muzej “Ras”, kuća Čavića. Na spisku neka budu još Lejlek džamija i okolne ulice, zlatarsko sokače, Stambol džada, gradski trg, Arap džamija, ulica Stefana Nemanje. Kada se već nađete u Novom Pazaru i doživite grad, morate upoznati i okolinu. Savetujem da obiđete Stari Ras i lokalitet Gradina, zatim manastire Sopoćane i Đurđeve Stupove, ali i najstariju crkvu u Srbiji, Petrovu crkvu. Nedaleko, ili bar na trasi putovanja kroz ovaj deo Srbije, su Novopazarska banja, Golija, Rogozna, Pešter, Sjenica i mnoga druga mesta.

Oduševljenje gradom!

Sam dolazak na autobusku stanicu je doživljaj za sebe. Kao i u svakom gradu, stanica je prvi kontakt i kao neki uvod u svet koji čeka izvan. Idem polako ka centru grada i moram reći da je već prvi utisak bio odličan! Nedostajalo mi je neko ovakvo mesto. Stižem do trga i muzeja. U tom delu grada se baš oseća uticaj istoka. Stare kuće i orijentalna arhitektura mešaju se sa modernim uticajima. Most preko reke Raške vodi do utvđenja, odnosno tvrđave čija se izgradnja vezuje za sam kraj sedamnaestog veka. Parkovi i dosta zelenila, okružuju centrani deo i Kulu Motrilju. Konačno ulazim u sokake starog grada i tu euforiju, teško da mogu da prenesem. Kao da sam otišao na Bliski Istok! Svuda su prodavnice, kafići, voće, ispijaju se kafe, šoljice stoje po simsovima. Puno je i radnji i restorana.

Pažnju mi je privukao naziv zlatare “Bosfor” i miris iz pekare, gomile baklava u izlogu i restoran “Sve pod sač”Kafa se pije i na haubi automobila. Takav Istanbul trenutak sa sve dečkom koji naslonjen uživa u svojoj kafi. Prolazi i neverovatno lepa devojka, sva u zlatu. Put me vodi u Altun Alem džamiju. Radovi su bili u toku, tako da osim dvorišta i spoljašnjosti, nisam mogao videti više. Ova džamija datira s’ početka 16. veka. Izgrađena je nedaleko od Carigradskog Druma, čuvenog trgovačkog puta koji je vodio u centar Otomanske imperije. A kakvo je jutro u Novom Pazaru bez mantija? Sigurno najbolji način da se započne dan, vruće mantije sa mesom i kiselo mleko.

Grad ćete najbolje upoznati ako krenete bez plana i pustite da vas sam vodi. Obišao sam i druge četvrti grada i mahale, crkvu Svetog Nikole i Lejlek džamijuMiris pečene kafe, koji stiže iz radnje me je potuno oduševio. Sveže pečena kafa koja se melje pred vama! Za svaku preporuku. A kada sam već kod kafe, u Pazaru se pije ozbiljno dobra kafa, i to ona kuvana na žaru. Prepurka je kafe “Teferič” i divna bašta iz koje se ulazi u stari hamam. Idealno mesto, posebno tokom leta, kada iz hamama izlazi hladan vazduh i zajedno sa kafom u retro šoljicama vraća u život. Još puno informacija i mesta možete pronaćii na sajtu Turističke Organizacije Novog Pazara.

Ljudi u Pazaru su divni. Imao sam puno lepih situacija i verujem da kada ste vi otvoreni i dobronamerni, da će i drugi biti takvi prema vama. I da, niste bili u Pazaru ako niste pojeli ćevape. Posle trka kroz grad i kafe, otišao sam “Kod Jonuza” i hrabro naručio porciju od 10 komada, i luk i domaće kiselo mleko. Morao sam pojesti sve jer je bilo toliko ukusno! Tako da, rado predlažem i mesto i ćevape. Za ovaj obrok, potrebno je oko 950 dinara. Pre polaska nazad morao sam otići na još jednu cigaru na trgu i po baklave za usput, naravno. Baklave sa pistaćima nikad lepše, kao iz raja! Grad me je oduševio i nekako me podseća na Prizren. Zasigurno imaju nešto slično, i to mi se dopada.

Manastir Đurđevi Stupovi

Kada ste u Novom Pazaru, morate obići Đurđeve Stupove, jedan od najstarijih manastira srednjovekovne Srbije. Ktitor ovog manastira je rodonačelnik loze Nemanjića, Stefan Nemanja, a izgradio ga je na samom početku svoje vladavine, krajem 12. vekaPodignut je u znak zahvalnosti i kao simbol pobede i stajanja na čelo dinastije. Nalazi se na uzvišenju, 4 kilometra od Novog Pazara a naziv mu potiče od dve kule, zvonika, podignutih uz crkvu Svetog Đorđa. Manastirski kompleks i monaški život se obnavljaju od 2000. godine. U okviru zidina je i kapela gde je sahranjen kralj Dragutin, brat najvećeg zadužbinara, kralja Milutina, i sin kraja Uroša I. Lepota manastira i okoline, duhovni i istorijski značaj, doveli su do toga da bude na čuvenom putu “Transromanica” kao i na UNESCO-voj listi svetske kulturne baštine.

Nedaleko od ulaska u kompleks se nalazi parking, pa će biti potrebno još oko desetak minuta hoda uzbrdo. Priroda je neverovatna a sama crkva i manastir su se smestili u šumi četinara. Pre dolaska do crkve prolazite pored suvenirnice, toaleta i lapidarijuma. Crkva je izuzetno lepa i pre ulaska, obratite pražnju na oblačenje. U centralnom delu se nalazi i kapela kralja Dragutina. Veliki deo crkve je uništen tokom više od 850 godina postojanja. Danas se unutra može videti malo živopisa. Veoma zanimljiv detalj je metalna žica koja razdvaja originalni deo zida od rekonstruisanog.

Petrova crkva

Još jedno mesto koje morate obići, kada ste u ovom delu Srbije! Dobrodošli u crkvu Svetih apostola Petra i Pavla, poznatiju kao Petrova crkva. Nalazi se nekih 2 kilometra od centra Novog Pazara a u prošlosti je bila jezgro Raške, dinastije Nemanjića i srpske države. Ovo je mesto za koje možemo reći da je izvorište svega onoga što je danas Srbija. Vekovima je ovo mesto bilo od izuzetnog značaja za sve narode koji su ovde živeli. O tome svedoče i nalazi humke iz 5. veka pre nove ere, kao i skupoceni predmeti iz 6. veka pre nove ere. Prema istorijskim podacima, crkva potiče iz devetog ili desetog veka i to je čini najstarijom crkvom u Srbiji.

U Petrovoj crkvi, Stefan Nemanja je primio pravoslavno hrišćanstvo i od tada počinje istorija crkve kakvu danas poznajemo. Njenu izuzetnu vrednost prepoznao je i UNESCO. A kada govorim o prvoj srpskoj državi, moram pomenuti bar neke događaje koji su obeležili dvanaesti vek. Osim krštenja, Stefan Nemanja je ovde proglašen za velikog župana, ovde je predao vlast Stefanu Prvovenčanom i u ovoj crkvi se zamonašio i dobio ime Simeon. Kada ste unutra, obratite pažnju na arhitekturu i detalje, jedinstveni su. Obavezno obiđite i muzejski deo. Takođe, popenjite se na sprat i ako ste u mogućnosti, uzmite knjigu o crkvi, fantastična je! Košta oko 3.500 dinara i do detalja opisuje i daje nam odgovore na sva pitanja u vezi sa ovim značajnim lokalitetom.

Do crkve sam otišao taksijem iz grada i vožnja je bila oko 320 dinara po pravcu. Evo i broj taksija u Pazaru, možda bude od koristi: Alfa Taxi +381 62 424 242. Moram da napomenem da se ulaz za strance i inostrane posetioce naplaćuje i iznosi 2 eura. Takođe, crkva je za posete otvorena sredom, petkom, subotom i nedeljom od 08 do 15 časova. Pogledajte i sajt, veoma je zanimljiv i koristan, a link ostavljam ovde. Obiđite ovo mesto, mesto gde je sve počelo i koračajte stopama dinastije Nemanjića.

Nadam se da sam i u vama, ovim putopisom, probudio želju da obiđete ovaj deo Srbije. Preplitanje kultura, vera i istorije, daje čar ovom području. Ubeđen sam da ćete biti oduševljeni, kako istorijom, arhitekturom i umetnošću, tako i hranom i gostoprimstvom naroda ovog dela naše zemlje. A prirodom tek! Čitajte i ostale putopise iz Srbije ali i sveta, pronađite svoje mesto i krenite. Upoznajmo Srbiju i sve lepote koje u sebi krije. Perce vas vodi dalje!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *