POČITELJ I PJEŠČANE PIRAMIDE

Počitelj i Pješčane piramide

Počitelj ili Pješčane piramide, ili oba mesta? Ipak, neka budu samo deo proputovanja kroz Bosnu i Hercegovinu. Ova zemlja je za mene neiscrpna inspiracija, bilo da je u pitanju putovanje, avantura ili izlet. Mesta koja treba obići su brojna. Svakim odlaskom vidim nešto novo i saznam za bar još neko neobično mesto. Bosna i Hercegovina je zemlja dragulj. Neponovljiva i jedinstvena. Toliko toga želim da obiđem još. Počitelj, ali i Pješčane piramide, su konačno došli na red. Za Počitelj sam već čuo pre, ali o Pješčanim piramidama nisam znao puno. Bio je to dovoljno da krenem. Ovaj putopis je samo jedan od mnogih koji otkriva šta videti u Bosni i Hercegovini. Sve putopise iz Bosne i Hercegovine, možete naći na ovom linku. Idemo u Počitelj i istražujemo Pješčane piramide.

Dobrodošli u Počitelj!

Prilikom putovanja u Hrvatsku i na Jadran, gotovo da uvek biram put kroz Bosnu i Hercegovinu. Bliže je, vremenski slično, zanimljivije je a i na svakih sat vremena vožnje, do dva, možete stati i obići neko mesto ili jednostavno napraviti pauzu. Stigao sam i do Počitelja, mesta koje mi je bilo potpuna enigma ali i želja. Uvek pored puta, ali nikako razlog dolaska i nikako da tu stanem i obiđem ga. Ovog puta sam došao sa ciljem da konačno vidim i posetim Počitelj. Prvi utisak je opšte oduševljenje! Počitelj je ono što volim. Za početak su me dočekali kaldrma i šareni tepisi. Fascinantan grad i rekaStari grad iz srednjeg veka ima neki poseban šarm. Sve ono što u Počitelju postoji, njegov istorijski, kulturni i arhitektonski značaj, doveli su do toga da zasluženo bude na UNESCO-voj listi svetske baštine.

Istorija i položaj grada

Počitelj je osnovan tokom četrnaestog veka. Zasluge za podizanje grada pripadaju tadašnjem kralju, Stjepanu Tvrtku IZlatno doba se vezuje za period između šesnaestog i osamnaestog veka. Pripadao je Ugarskoj a potom više od 400 godina je bio u sastavu Otomanske imperije, koja će mu dati i osnovu današnjeg izgleda. Stari grad Počitelj se smestio u priobalju, na stenama i u šumi iznad reke Neretve, koja ovde ima neverovatnu lepotu. Neretva je neopisive boje i definitivno jedna od najlepših reka u ovom delu Balkanskog poluostrva. Grad se nalazi na putu koji spaja Čapljinu i Mostar, svega par kilometara od centra Čapljine. Od Mostara je udaljen 30 kilometara, odnosno nekih pola sata vožnje.

Šta videti u Počitelju

U Počitelj možete doći i bez plana, svakako ćete se oduševiti! Pustite da vas ulice vode i napravite ceo krug po gradu. Nemojte biti lenji, već se popenjite do utvrđenja. Odatle se pruža prelep pogled na čitav grad i reku Neretvu. Obratite pažnju i na arhitekturu u samom gradu i preplitanje uticaja Istoka i Mediterana. Fascinantne su kamene kuće, doksati, prozori, kapije koje vode u dvorišta i krovovi od kamenih ploča. Mala dvorišta kriju svakodnevni život stanovnika, neke lepe terase i stabla nara, kojeg ovde ima zaista puno. Odmorite pa nastavite istražvanje. Posetite i Šišman Ibrahim-Pašin han (17. vek), kuću Gavrankapetanovića (16. i 17. vek), Hadži-Alijinu džamiju iz 16. veka, poznatu i kao Šišman Ibrahim-Pašina džamija, sahat kulu i hamame. Uđite u džamiju, zaista je lepa. Baš su mi ostali urezani u sećanje najmekši crveni tepih, drvena vrata na ulasku i palma i ogromni čempres ispred.

Korisne informacije

Na ulasku u grad i u okviru donjeg dela Starog grada, kao i uz glavni put, postoji nekoliko parkinga. Neki su besplatni, neki pripadaju restoranima a neki se plaćaju, tako da obratite pažnju. U nekim restoranima i kafićima se pije bosanska kafa a u nekima espresso. Za obilazak Počitelja ne treba puno vremena. Morate odvojiti bar dva sata. Suvenirnice postoje. U donjem delu grada naići ćete na nekoliko tezgi gde se uglavnom prodaje lokalno. Kupite najbolje smokve ili rakiju, ceđeni nar ili bilo šta. Zašto kupiti nešto ovde? Pa baš zato što kupujete od lokalnog stanovništva. Pomažete im jer je većini to jedini izvor prihoda. Postoji restoran i kafić, takođe na samom ulasku u stari deo grada. Ponesite sa sobom neku flašicu vode, jer će vam biti od koristi prilikom uspona i osvajanja zidina. Obratite pažnju gde stajete i kuda se krećete prilikom obilaska utvrđenja.

Počitelj – grad koji nestaje

Nažalost, Počitelj je grad koji nestaje. I to ne polako, nego izuzetnom brzinom. Mogu slobodno reći da je Počitelj sve više muzej na otvorenom, nego grad. Ne tako davno, u gradu je živelo skoro 1.000 stanovnika. Prema poslednjim podacima u gradu je svega pedesetak stanovnika, dok nam je jedna gospođa rekla da ih je zapravo ostalo svega desetak. Pričajte sa ljudima i saznaćete dosta. Postoji priča o legendarnoj porodici koja naseljava Počitelj od njegovog osnivanja. Porodica koja postoji od srednjeg veka! U pitanju je porodica Dizdar i zanimljivo je i neobično da njihovi potomci i dalje naseljavaju Počitelj. Imao sam tu čast i da upoznam jednu divnu ženu koja nosi ovo prezime. Njena zahvalnost i iskrena dobrota je neopisiva, i stvarno je čast upoznati nekoga takvog. Kada dođete u Počitelj, sigurno ćete je naći. Prodavala je voće, rakije i zimnicu, prekoputa bistroa “Stari Grad”.

Pješčane piramide – prirodni fenomen

Pješčane Piramide su još jedna od lokacija na čuvenom putu kroz istočni deo ove zemlje. Nalaze se nedaleko od Foče i za njih sam saznao tek nedavno. Par fotografija je bilo dovoljno da uđu u plan putovanja. Sam put me je oduševio i taj prolazak kroz sela, divljinu i stada ovaca. Kada sam stigao, bio sam jako srećan. Izgledaju neverovatno. U pitanju je prirodni fenomen, nešto kao “Đavolja Varoš” u našoj zemlji. To su fantastične formacije stena, za koje se zna već duže od 200 godina i zanimljivo je da i dalje rastu. Prošetatjte kroz lokalitet i uživajte. Osetićete svežinu vazduha i uživati u prirodi. Šuma hrasta, breze, četinara i paprati dolaze do same ivice i daju lokalitetu posebnu lepotu. Sa druge strane, izolovanost mu daje neku posebnu draž. Uživajte u pogledu sa vidikovca na neobične stene i divljinu oko vas.

Kako doći i korisne informacije

Pješčane piramide su na nekih pola sata vožnje od Foče. Na glavnom putu postoje putokazi i lepo je obeleženo. Očekuje vas i više od 10 minuta vožnje po putu koji je poprilično loš i ne savetujem da krenete na ovu avanturu nekim nižim autom. Budite oprezni jer na uskom putu sa dosta krivina, može biti krava i ovaca. Ono što vas tamo čeka je nešto zbog čega ćete zaboraviti sve poteškoće. Ispred lokaliteta se nalazi par proširenja gde se možete parkirati. Sam lokalitet nije veliki i potrebno je malo vremena za obilazak, za razliku od puta koji morate preći kako biste stigli do ovog mesta. Malo povedite računa o bezbednosti prilikom kretanja, posebno jer su u pitanju porozne stene.

Obilazak Bosne i Hercegovine uvek donosi neko novo iskustvo. Napokon sam ispunio želju i obišao Počitelj, grad koji je istovremeno Istok, Mediteran, Balkan i jug. Kakav gradić! Potpuno sam očaran i presrećan što sam konačno došao ovde i upoznao ovo divno mesto. Video sam i Pješčane piramide i upoznao još neokrivenih divljih lepota. Bosna i Hercegovina će se sigurno opet naći u nekom od narednih putovanja. Zašto? Zato što je dragulj Evrope, neverovatno lepa i posebna. A za sve one kojima to nije dovoljno, ona je blizu, veoma povoljna i dostupna. Ukoliko vas put dovede u ove krajeve, ova mesta obavezno obiđite! Do tada čitajte i ostale putopise iz sveta i SrbijePerce vas vodi kroz Bosnu i Hercegovinu!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *