TUNIS – LETO NA SEVERU AFRIKE

Tunis - letovanje u Tunisu

Tunis – leto na severu Afrike

Tunis sam ove godine posetio po prvi put! Ovo putovanje, u velikoj meri mi je približilo Tunis, ali i istovremeno sam samo zagrebao površinu ove severnoafričke zemlje. Letovanje u Tunisu je topla preporuka, ali Tunis je i daleko više od toga. U ovom, ali i u narednim putopisima, ću se potruditi da dam odgovore na sva pitanja koja su vezana za letovanje na severu Afrike. Približiću vam letovališta kao što su Sus (Sousse), Hamamet (Hammamet), Jasmin Hamamet (Yasmin Hammamet), Port el Kantaoui, Monastir, Skanes, Mahdija (Mahdia) kao i hotele koje u svojoj ponudi ima agencija Big Blue. Obići ćemo i medine Tunisa, Susa i Monastira i upoznati ljude ove zemljeIdemo u Tunis!

Tunis - plaža hotela Tui Blue Oceana

Plaže Tunisa

Svako letovalište u Tunisu je specifično i svaka plaža ima određene karakteristike. Ukoliko govorim u globalu, zasigurno su najbolje plaže u Mahdiji. Najmanje je trave i algi, ima najfiniji pesak i odlikuje je tirkizno-plava boja mora. Pesak je gotovo svuda izuzetno sitan, s’ tim što je u nekim mestima poput brašna. Drugo mesto na listi, dele plaže Hamameta i Jasmin Hamameta. Od plaža u Susu, nemojte očekivati previše, i imajte u vidu da su to gradske plaže na kojima se svakodnevno okuplja veliki broj ljudi. Mogu biti prljavije a more može nanositi travu i alge.

Postoje i one plaže u mestima, za koja vam moram reći da budete prilično oprezni. U pitanju su letovališta oko mesta Skanes i ka Monastiru. Na tom delu je bio puno trava i algi na obali i u moru i te plaže mogu biti ne toliko lepe i atraktivne. Možda bi bilo bolje izbeći ih. Dakle, ukoliko želite plažu bez greške, birajte Mahdiju a potom Hamamet i Jasmin Hahamet. U pitanju su plaže koje sam obišao. Nadam se da ću imati prilike i da posetim plaže na samom severu kao i ostrvo Đerba, za koje kažu da ima plaže koje su među tri najbolje plažne regije Tunisa.

Letovališta u Tunisu – Hamamet i Jasmin Hamamet

Na samom početku putovanja, obišao sam letovališta u severnom delu istočne obale. U pitanju su Jasmin Hamamet Hamamet. Jasmin Hamamet možemo posmatrati kao predgrađe Hamameta, od kog je udaljen nekih desetak kilometara. U pitanju su jedna od najpopularnijih letovališta u Tunisu. Od aerodroma u Monastiru, očekujte transfer od oko 2 sataPlaže su predivne, široke i dugačke, sa najsitnijim peskom. Spadaju među top tri plaže koje Tunis ima. Puno je hotela, ali neki se posebno ističu. Neka moj predlog budu: “Paradis Palace” (hotel sa fantastičnom plažom i veoma lepim zelenim površinama i hotel koji ima više od 1.000 palmi), “Royal Azur Thalassa”, “Novostar Bel Azur”.

Među predlozima su i “Steigenberger Marhaba”, “Tui Blue Oceana” (hotel bez mane), “Diar Lemdina” i “The Mirage”. Ukoliko bih morao da se odlučim za najbolji, to je sigurno hotel “Tui Blue Oceana”. Drugo mesto pripada hotelu “The Mirage”, hotelu sa odličnom hranom, jako lepim bungalovima i sobama, zanimljivim detaljima i dizajnu. “The Mirage” je nešto što sam poželeo, i taman kada sam mislio da od “wow” momenta neće biti ništa, stigao sam u ovaj hotel. Obiđite i medine, a lokacija omogućava i blizinu grada Tunisa i Kartagine, koji su na oko sat vremena vožnje.

Mahdija (Mahdia)

Sledeća na redu je Mahdija, poznato letovalište i poslednje u nizu, pa mogu reći i jedno od najjužnijih letovališta u Tunisu. Jedino južnije je ostrvo Đerba, koje ostaje za neki naredni odlazak u ovu zemlju. Ukoliko razmišljate o Mahdiji, evo i nekih važnih informacijaAerodrom u Monastiru je udaljen 50 kilometara pa do Mahdije transfer traje oko sat i po vremena. Baš mi je prijala vožnja do Mahdije, jer se prolazi kroz mala mesta, i uživao sam u svemu što sam posmatrao sa strane. Video sam ljude Tunisa, pune lokale, sedenje ispred kuća na stepenicama, klince, matorce koji igraju domine. Prodaje se sve i svašta, oduševljavaju me pločice na fasadama kuća, pogledi ljudi, lepota džamija, sve! To je Tunis koji mi se najviše dopada! Jedva čekam da se vratim pa da sa Tunižanima ispijam čajeve po birtijama uz ulicu.

Tunis - plaža u Mahdiji

Lepi su mi i priroda, pruge, ogromna jezera, solane, flamingosi i maslinjaci. Oduševljen sam! Inače, Mahdija će vam se sigurno dopasti, jer se upravo ovde nalaze najlepše plaže Tunisa. Sitan pesak, veliki broj plaža, hotelskih i gradskih, kao i čisto i tirkizno-plavo more učinili su da Mahdija postane omiljeno letovalište. Takođe, slobodno vreme možete iskoristiti za odlazak u medinu, stari grad. Postoji puno hotela, a neki koje sam obišao i koji su moja preporuka, su: “Iberostar el Mansour” (za sve one koji vole baš lepo), “Mahdia Beach” (hotel koji ima i prednosti i mana, ali detalji u lobiju su me kupili), i za kraj, “One Resort el Mansour” (hotel koji koji zrači Istokom, od lobija do detalja u sobama).

Monastir i Skanes

Ukoliko želite letovalište blizu aerodroma, sa velikim izborom hotela iz više kategorija, region Monastira je mesto za vas. I to mu je osnovna prednost, dakle lokacija. Odlično je povezan autobuskim linijama sa Susom, tako da se lako mogu koristiti i gradski sadržaji, kojih ovi gradovi imaju u izobilju. Ukoliko niste za autobuse i lokalnu varijantu, od Skanesa do Susa ili Monastira, taksi je oko 30 dinara po pravcu, dok je lokalni bus oko 1 dinar. Istorijska mesta i energija medina će na najbolji način približiti Tunis. Moram da napomenem da se na ulasku u more može javiti plićak kao i trava. Algi i morske trave ima i neophodno je imati u vidu da je zakonom zabranjeno da se vade iz mora i odlažu.

Tunis - letovalište Skanes

Prednost regije Monastira je i ta da je u ponudi veliki broj hotela. Savetujem da izbegavate budget hotele tokom vrhunca sezone, koja traje tokom jula i avgusta. Svakako, neki od mojih predloga su: “Tropicana Club Hotel and Spa” (skroman hotel sa 3 zvezdice, ali za svaku preporuku), “Iberostar Kuriat Palace” (hotel koji divno miriše i gde se sluša lagana arapska muzika, ima sadržaje za decu, u moru je dugo plićak i to je hotel sa posebnim pogodnostima uz prestige pakete) kao i “One Resort Jockey Club”. Ukoliko ste ljubitelj nekog od poznatih svetskih hotelskih lanaca, to što određeni hotel pripada tom lancu, ne znači da će ispuniti sva vaša očekivanja. Primer za to je jedan fantastičan hotel, ali sa izuzetno lošom plažom i uslugom. Uvek obratite pažnju na detalje i savete. Transfer od aerodorma do Monastira traje oko 15 do 30 minuta.

Grad Monastir 

Najlepši način na koji možemo upotpuniti letovanje i od odmora napraviti iskustvo i avanturu, su izleti. Najvažnije je da tek kroz njih upoznajemo tu zemlju gde smo došli. Ukoliko nismo bili među običnim ljudima i videli kako oni žive, to je kao da nismo ni bili uopšte tu. Tunis je posebno zanimljiv i drago mi je da sam otišao i obišao grad Monastir. Kada sam se upustio u ovu akciju, mojoj sreći nije bilo kraja! Lokalni kombi gde se Fairuz sluša za dobro jutro, gde narod ulazi i izlazi i sve funkcioniše na svoj način, doveo me je do Monastira. Tome je prethodio pokušaj dolaska do roze jezera i flamingosa. Moj put ka solani, sprečilo je živo blato, tako da sam se na glavni put vratio potpuno blatnjavih nogu.

Karta je bila negde oko 1.7 dinara (tunižanskih). Grad Monastir su osnovali Feničani a ime nosi po manastiru iz perioda vladavine Vizantije. U ovom gradu rođen je Habib Bourgiba, otac nacije i prvi predsednik slobodnog Tunisa. U ovom gradu ima dosta toga da se vidi i u sebi krije puno lepih mesta i ulica. Prvi i najjači utisak uvek donosi onaj osećaj pulsa grada na autobuskoj stanici. Taj metež, buka, ljudi koji negde idu, natpisi na autobusima i mogućnost odlaska u bezbroj mesta. Odmah pored stanice je i jedna od kapija kojom se ulazi u stari deo grada. Ulica vodi do mora, ali pre toga prolazi kroz četvrti koje nisu toliko turistički popularne i koje su najlepše.

Čaj u Monastiru

Posebnu radost mi je donela medina i tumaranje sukovima i malim ulicama, između kuća i bezbroj radnji. Morao sam sesti u lokalni kafić, među Tunižane. Enterijer je pravi! Plastične stolice, ljudi, papuče na nogama, cigare, pločice na zidu, ptica u kavezu pored ulaza. Obožavam njihov čaj, a sveža nana i vrelina najbolje smiruju telo posle hodanja po suncu i zavlačenja kojekuda. Uz glavnu ulicu koja vodi duž obale, nalazi se džamija Bourgiba, dok je sa druge strane ribat, utvrđenje iz 8. veka. Posetite ribat i istražite delove moćne građevine, ali i uživajte u pogledu na grad, zidine i tirkizno more. Ulaz je 8 dinara i svakako vredi ovde doći. U blizini se nalazi i mesto koje morate posetiti. U pitanju je mauzolej Habiba Bourgibe. Ulaz je besplatan. Pustite da vas ulice odvuku!

Monastir - ribat

U narednim putopisima idemo dalje kroz Tunis. Inače, ovo nije bila klasična tura, već radno putovanje. Bio sam deo baš dobre ekipe koja je obilazila hotele u Tunisu i imao priliku da upoznam neke nove ljude. Još jednom, hvala kolegama iz agencije Big Blue na savršeno organizovanom putu. Takođe, ukoliko vas interesuje putovanje u Tunis, tu sam. Uvek možete i doći u kancelarije turističke agencije Neven Tours, u Čačku i u Gornjem Milanovcu i izabrati svoje putovanje. U međuvremenu, čitajte i ostale putopise iz Srbije i sveta. Uskro će biti objavljen i drugi deo ovog putopisa. Čitajte, uživajte, javljajte mi vaše utiske i delite priče dalje. Perce vas vodi u Tunis!

Monastir - Mauzolej Habiba Bourgibe

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *