PUTOVANJE U LIBAN

Putovanje u Liban

Putovanje u Liban bilo je za mene izuzetno iskustvo. Nisam baš znao šta tačno da očekujem ali ova zemlja je jedno veliko iznenađenje. Liban je sve ono što nisam očekivao od Libana i zaista jedna posebna avantura. Godinama sam pravio aranžmane za Liban i tamo poslao puno grupa, i sada je konačno došlo vreme da ga i ja upoznam. Moram reći da je solo putovanje dalo potpuno drugačiji utisak i približilo Liban na neki izvorniji i poprilično realan način. Pre nego što krenem da pišem dalje, imam važnu stvar da vam kažem. Liban je moja 40. zemlja koju sam posetio!

Šta videti u Libanu? 

Liban nudi toliko toga! Od najstarijih gradova na svetu, plaža, istorijski značajnih lokaliteta, pa sve do očaravajuće prirode i snegova visoko u planinama. Za svoj privi odlazak nisam planirao puno ali Liban me je sam vodio. Obišao sam Bejrut, koji mi je ujedno bio i baza za dalje istraživanje, a zatim i gradove Biblos, Batrun, Baalbek, Sidon (Saidu) i Tripoli. I opet mi je ostalo dosta toga, ali nešto se mora ostaviti i za sledeći put. U prvom redu tu su Tir, Anžar, vinarije, Harisa. Iako sam slučajno završio u Libanu i to čitavih 7 noći, uspeo sam da obiđem dosta toga i upoznam ovu zemlju, koja je posebna i drugačija.

Liban – korisne informacije

Da biste otišli u Liban, morate imati na umu dosta stvari a u nastavku ću dati samo neke od njih. Liban je bezbedan ali treba voditi računa kao u bilo kojoj drugoj zemlji. Videćete dosta putnika iz celog sveta, bekpekera ali i devojaka koje samostalno putuju po Libanu. Trenutno nikako ne koristiti kartice, već sve plaćati gotovinom i to u lokalnoj valuti. Vodite se kursom koji važi za “crno tržište” i koji je daleko drugačiji od zvaničnog kursa. Prema zvaničnom kursu za 1$ dobićete oko 1.500 funti, dok se na crnom tržištu za 1$ dobija i do 40.000 funti. Bilo je dobro biti milioner, jer sam za 250$ dobio gotovo 10.000.000 funti! Gomila para sa kojom nisam znao šta da radim.

Hrana u Libanu je odlična! Savršena kombinacija bliskoistočne i mediteranske kuhinje. Šta god da probate, bićete oduševljeni! Probajte: moutabal, hummus, labneh, baba ganuš, fatuš salatu, halloumi, tabbouleh, list vinove loze, fateh, moudardaru, i sve što znate i ne znate šta je, nećete se prevariti. Ovde sam baš dobro jeo i uživao u svakom zalogaju i svako jelo koje sam poručio bilo je preukusno. Za državljane Republike Srbije viza nije potrebna, odnosno dobija se prilikom sletanja u Liban. Izdaje se na mesec dana, sa jednim ulaskom i besplatna je. Preporuka je da imate zdravstveno osiguranje kao i rezervisan smeštaj, jer će vam to verovatno tražiti prilikom sletanja u Bejrut. Liban je veoma liberalna zemlja po svim pitanjima.

Kada su žene u pitanju, i ovde moram istaći liberalnost na svim nivoima. Kako je stanovništvo ove zemlje izmešano u svakom smislu, sve to se ogleda i u svakodnevnom životu. Libanke su prelepe žene! Videćete potpuno slobodno obučene, žene koje prate zapadnu modu, žene koje nose hidžab, žene kojima je lice i telo potpuno prekriveno. Upoznaćete hrišćanke, muslimanke, istetovirane, žene koje vole da izlaze, uspešne vlasnice firmi. Dakle Liban se itekako razlikuje od pojedinih zemalja na istoku. Ukoliko koristite usluge privatnih transfera, prevoz od aerodroma u Bejrutu do centra grada ne bi trebalo da bude više od 15 do 20$ za jedan auto.

Izleti u Libanu su skupi, ali uvek postoji opcija da većinu stvari sami organizujete. Moram napomenuti da je lokalna varijanta organizacije izleta poprilično haotična i morate obratiti više pažnje ali i ne planirati previše. U Libanu se govori arapski koji je poprilično neobičan, sa primesama francuskog i engleskog. Zanimljivo je da često koriste više jezika tokom komunikacije pa prelaze sa arapskog na francuski pa na engleski i stvaraju nešto baš posebno. Ovo se najviše odnosi na mlade ljude Libana. Uglavnom, većinom lokalci na pijacama, u radnjama, busevima, govore samo arapski. U Libanu se nalaze najstariji gradovi na svetu koji su i dalje naseljeni, kao i neki od najsačuvanijih rimskih hramova i građevinaAdapteri za utičnice nisu potrebni.

Lokalni međugradski prevoz je nama veoma haotičan ali ipak je to jedan uređeni haos. Postoji nekoliko stanica u gradu a busevi ili kombiji kreću tek onda kada se napune. Za početak je važno da znate u koji grad idete jer od toga zavisi na koju stanicu morate otići. Postoje i turistički autobusi koji imaju red vožnje i fiksnu cenu karata i taj vid transporta možete koristiti za obilaske. Ovde u prvom redu mislim na Connexxion autobuse. Red vožnje izbacuju na Facebook stranicu i trebaće vam pomoć oko prevoda. Trenutno je veoma povoljno otići u Liban, što se tiče svakodnevne potrošnje. U gradskom prevozu postoje određena pravila. Jedno od njih je da bi žene trebalo da sede zajedno, odnosno da pored žene ne seda drugi muškarac. Takođe, promaja, glasna muzika, otvoreni prozori, pušenje, sve je to deo doživljaja u lokalnom busu.

U Libanu danas postoje restrikcije struje, uglavnom se dosta koriste agregati i savetuje se štednja vode. Sada je važno ozbiljnije obratiti pažnju na higijenu, pre svega zbog slučajeva kolere koji se javljaju. Kolera je poslednjih nedelja zastupljena gotovo samo u sirijskim izbegličkim kampovima, ali slučajevi se mogu javiti bilo gde. Liban se trenutno bori sa velikim brojem ekonomskih i političkih kriza. Vrhunac je povlačenje predsednika sa te funkcije 1. novembra ove godine. Kada je cenkanje u pitanju, nemojte preterivati. Nema pravila u cenama i menjaju se često. Probajte libanski kafu i tako započnite dan, a uveče izađite na piće ili u provod, trudite se da upoznate što više lokalaca i što više iskusite kulturu Libana.

Kako sam stigao u Liban?

Na aerodromu u Beogradu su mi tražili vizu za Liban i posle objašnjavanja da nama viza za jedan ulazak ne treba, konačno su mi izdali kartu. Bio sam baš uzbuđen zbog putvanja ali ipak priznajem da me je malo plašio odlazak u potpuno nepoznato. Trenutno je najpovoljnija opcija putovanja u Liban preko avio kompanije Aegean Airlines. Letova ima i nisu skupi. Ja sam svoju kartu kupio nekih mesec i po dana pred put i u jednom pravcu sa dodatnim prtljagom od 20 kilograma, koštala me je 143 eura. Ukoliko karte kupujete na vreme i povratne, verujem da ćete povoljnije proći. Sami letovi iz Beograda za Atinu i iz Atine za Bejrut traju gotovo isto, oko 1 sat i 30 minuta.

Ukoliko vam konekcija bude kao i moja, da u Atnu sletite kasno uveče, ne očekujte da će dosta radnji raditi, pa ponesite neki sendvič iz Beograda ili neki sok, vodu sa sobom. Red ispred restorana i kafeterije koji su radili bio je zaista ogroman. Oduševljenje mi je bilo to, kako su na malom aerodromu svi bili zajedno. Sve ono što čujemo da nikako ne ide, ovde je bilo normalno. Balkanci, Izraelci, Libanci, drugi Arapi, mislimani, hiršćani, katolici, pravoslavci, sve moguće boje kože. I niko nikoga ne gleda popreko, svako vodi svoj život. Neka ova situacija bude škola svima nama.

Dolazak u Bejrut

U Bejrut sam sleteo oko 2 sata ujutru. Na aerodromu morate malo porazgovarati sa vojnikom koji je zadužen za pasoše. Prvi utisak po sletanju mi je bio taj koliko su stanovnici Libana lepi ljudi. Govore čudnim i nepoznatim arapskim. Ovde sve miriše i obožavaju parfeme. Utisak mi je i da su nekako arapski Evropljani, arapski Francuzi. To i nije daleko od istine, s’ obzirom da je ovo područje bila francuska kolonija. Do hotela mi je trebalo nekih desetak minuta i šok mi je bio što je gotovo ceo grad u mraku. Stigao sam u hostel koji je za svaku preporuku. Verujte mi, da kada budete išli u Bejrut, slobodno rezervišite ovaj smeštaj, a osim višekrevetnih soba ima i dvokrevetne i taj deo funkcioniše kao hotel.

Predlog smeštaja

U pitanju je Grand Meshmosh hotel. Ono što me je posebno oduševilo bila je divna ekipa koja radi ovde, najbolji hotelski doručak i naravno lokacija samog smeštaja kao i higijena. Rezervisao sam šestokrevetnu sobu i noćenje sa doručkom plaćao oko 18 eura po noćenju. Priznajem da mi je prva noć bila šok, jer dugo nisam spavao u hostelu i trebalo mi je vremena da se naviknem na sobu sa puno ljudi i na to da se stalno nešto dešava. Da stalno neko ustaje, ulazi, izlazi, pakuje se, traži nešto. Važno: kada rezervišete smeštaj u Libanu preko određenih platformi, tražiće vam podatke kartice ali neće uzeti sredstva, već će vas putem poruke zamoliti da platite u gotovini prilikom dolaska.

Neka ovo bude samo početak priče o ovoj mediteranskoj bliskoistočnoj zemlji i uvod u sledeći putopis. Do tada, na ovim linkovima čitajte i druge putopise iz Srbije i sveta. Delite priču dalje i pišite mi sve što vas zanima o putovanju u Liban. Narednih dana, kroz priču ćemo putovati Libanom i obići najlepše gradove upoznati kulturu ovog divnog naroda, u ne tako divnim okolnostima. Perce vas vodi u Liban!

2 thoughts on “PUTOVANJE U LIBAN”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *