Jahorina – vodič za skijaše
Jahorina je fascinantna planina! Ovo skijalište je već decenijama omiljeno među mnogim posetiocima. Jahorina je posebna i odlazak na ovu planinu će sigurno biti jedno super putovanje i avantura. Moram u startu da priznam da nisam baš najveći ljubitelj skijanja, ali sve ono što Jahorina pruža i što skijanje donosi, nedvosmisleno me teraju na akciju. Skijanje je nešto teško opisivo, i onaj ko nikada nije otišao na skijanje, teško da može da razume. Zato, opremu u ruke, ključ u kola i prvac Jahorina! Skijanje je skup sport, ali ne mora nužno biti. Oprema je nešto što može da se pozajmi ili rentira (ako vam treba rentiranje opreme u Čačku, pišite mi za kontakt). Skijanje nije moda već potpuno drugačiji tip putovanja. Treba vam društvo i volja. Sneg će svakako pasti a ako ne znate da skijate, ni to nije problem. Jahorina!
Jahorina je savršena za savladavanje tehnike skijanja i posle samo nekoliko dana bićete potpuno samostalni. Skijanje se brzo uči. Dakle, ako niste ljubitelj skijanja, naterajte sebe da postanete, jer ništa nije bolje od žurke na otvorenom, koja je obično u baru negde na vrhu, ili kuvanog vina sa pogledom na planinu. Muzika, super ekipa, sneg, sunce, planine oko vas, vatra, toplo piće, neverovatna energija. Da nije bilo krofni i ovih pauza i druženja uveče i kartanja i šetnji, pitanje je da li bih i sam proskijao. Kada idete na Jahorinu, možete napraviti jedno baš lepo putovanje. Svratite na Mokru Goru i nakon toga upoznajte Višegrad. Na Jahorini vam sadržaja neće nedosatajati. Za poslednji dan isplanirajte obilazak Sarajeva i na najlepši način zaokružite priču o skijanju i ove sezone. Sneg je konačno pao a Jahorina vas čeka!
Višegrad
Višegrad je obično prvi dodir sa Bosnom i Hercegovinom, za većinu posetilaca iz ovih krajeva. Grad kroz koji prolazi reka Drina, ima šta da ponudi. Šta videti u Višegradu? Ono što nikako ne smete propustiti su obilazak čuvenog mosta, vožnja Drinom, kafa na terasi hotela “Višegrad” ali i šetnja kroz “Andrićgrad”. Ukoliko dolazite autom, najbolje je da se parkirate ispred ulaska u “Andrićgrad” i ovaj parking se plaća. Grad je proslavio stari kameni most “Mehmed Paše Sokolovića” koji datira iz 16. veka. Danas je pod zaštitom UNESCO-a a delo je arhitekte Mimara Sinana, koji je bio najveći od svih arhitekata u Otomanskoj imperiji.
Osim Velikog vezira Mehmed Paše Sokolovića i arhitekte Mimara Sinana, priča o mostu i ovom gradu je kompletna sa još jednim imenom. U pitanju je naš nobelovac Ivo Andrić i njegovo delo “Na Drini ćuprija”. Ovo je ujedno i najvažniji lokalitet koji morate obići. Višegrad je bio pod vlašću Nemanjića i Kotromanića, Turaka, Austrougara a 1918. godine ulazi u sastav Jugoslavije. Iz Čačka do Višegrada je potrebno nešto više od dva sata vožnje, dok je od granice udaljen samo 20 kilometara. Menjačnice Višegrad: ukoliko menjate novac, uvek mogu da preporučim trafiku kod hotela, koja će dobro doći ako menjačnice ne rade.
Jahorina
Jahorina je, meni lično, jedna od najlepših planina u okruženju, bar kada su zimski sportovi u pitanju. Možda i nije najlepša ali najdraža svakako jeste. Osim zime, idealna je i za letnji odmor. Godinama sam skijao na ovoj planini i posle višegodišnje pauze (12 godina), vratio sam se prošle sezone. Smena pre februarskog raspusta je ubedljivo najbolja. Imali smo sreće sa vremenom i gotovo da je svaki dan bio kao stvoren za stazu, sunce i sneg! Planina je prelepa tako da, ako niste, dođite što pre! Jahorina je blizu a mogu se pohvaliti i time da su neverovatni domaćini. Za one koji nisu ljubitelji skijanja, ovde vam sigurno neće biti dosadno.
Lako možete gondolom osvojiti vrh, uživati u baru na vrhu ili ići na sankanje. Najviši vrh ove prelepe planine je Ogorjelica, nalazi se na 1.916 metara nadmorske visine i lako je dostupan. Poradite i na zdravlju i dišite punim plućima i upijajte planinsku svežinu. Šetajte što više! Priznajem, na skijanju najviše volim pauze i večernja druženja i šetnje po planini. Jahorinske noći su savršene, uz kamin i kuvano vino. Na ovoj planini, održane su Zimske Olimpijske Igre. SFRJ je te 1984. godine, bila domaćin XIV Zimskih Olimpijskih Igara!
Skijanje na Jahorini – saveti i korisne informacije
Ukoliko putujete iz Čačka na Jahorinu, čeka vas put od 250 kilometara. Za to je potrebno negde oko 4 i po sata lagane vožnje. Put nije u najsjajnijem stanju, tako da obratite pažnju. Za ulazak u Bosnu i Hercegovinu nije potrebno ništa osim lične karte ili pasoša. Zeleni karton je ukinut, a ako upravljate tuđim vozilom ili vodite nečije maloletno dete, obavezno ponesite ovlašćenje iz AMSS ili od notara, u zavisnosti od situacije. Do graničnog prelaza iz Čačka ima oko 110 kilometara. Ponesite eure ali neka najveća novčanica bude od 100 eura. Svakako se sve plaća u lokalnoj valuti a za 1 euro dobićete 1.95 konvertibilnih maraka. Obavezno uzmite osiguranje i doplatite za skijaški rizik. Neka u autu bude i puna zimska oprema. I neki ašov, lopatica, ćebe, upaljač. Može i nešto da se pregrize ili popije, nije na odmet.
Skijalište je divno ali izbegnite vikend, školske raspuste i naš Dan državnosti. U ostalim slučajevima, velike gužve uglavnom nema. Osvojite sve staze i pogledajte spisak događaja koji su planirani za sezonu. Takođe, sve korisne informacije možete naći na zvaničnoj instagram stranici ili na zvaničnom sajtu Olimpijskog Centra. Turistički je veoma aktivirana i atraktivna planina čiji se masiv pruža u dužini od oko 30 kilometara, dok je širina 10 do 15 kilometara. Na Jahorini ima čak 100 izvora pitke vode! Ovde izvire i reka Prača koja je za vreme Austrougarske bila akvaduktom povezana sa Sarajevom a danas se koristi za potrebe topova za veštačko osnežavanja staza. Do 1952. godine bila je rezervisana isključivo za vojsku i vojne potrebe. Te godine se otvara za posetioce i kreće njen uspon.
Na planini, u Rajskoj Dolini, su se pre Olimpijskih Igara organizovale i “Igre na snegu” koje su bile poznate širom Evrope. Za prošlu sezonu, 2021/2022, kažu da je najbolja do sada i da su oboreni svi rekordi! Bravo za Jahorinu i ceo tim ljudi ali i lokalce bez kojih Jahorina ne bi bila to što jeste. Tokom zimske sezone je poseti i više od 600.000 posetilaca. Prethodne, Jahorinu je posetilo oko 411.000 skijaša i oko 150.000 neskijaša. Veliki broj staza i dana sa snegom, čine ovu planinu jednom od najpogodnijih i najboljih za skijanje na čitavom Balkanu. Svake godine se infrastruktura unapređuje. O osnežavanju se takođe vodi računa a osim toga, otvaraju se nove staze, žičare, gondole, liftovi a redovno se sređuju i održavaju postojeći. Skijaši, bićete oduševljeni!
Ova planina vrvi od živog sveta! Ako baš imate sreće (ili nemate) možete naleteti na medvede, vukove, lisice, planinske divlje mačke (ris). Tu su i srndaći, zečevi, veverice, orlovi mišari. Želja mi je da dođem i tokom leta i šetam ovom planinom. Osvajam vrhove, istražujem planinske staze. Uživam u lekovitom bilju i poljima divljih borovnica. Tokom leta radi i gondola i bob. Bob staza se svake zime rasklapa i ponovo sklapa sa dolaskom proleća a dužine je čak 2.2 kilometra! Zimske Olimpijske Igre su ponovo u planu i Jahorina se sprema za novu kandidaturu. Srećno!
“Ski Zalazak”
Ovom pričom želim i posebno da se zahvalim Srđanu i “Olimpijskom centru Jahorina” za neverovatno i divno iskustvo. Imao sam čast da budem deo prvog “Ski Zalaska”, ture na kojoj sam upoznao lepote Jahorine tokom zalaska sunca. Bilo je to 10.02.2022. godine. Zanimljiva je bila vožnja malim sivim ratrakom i posmatranje zalaska na vrhu planine! Sve boje neba i noći i odsjaj Meseca koji se lomi po ledu. A onda klopa u Olimpijskom Baru pa spust skijama do smeštaja i noćno skijanje. Savršeno! Najveći utisak je ipak ostavio vodič i kolega Srđan! Prosto vam ne mogu opisati energiju tog čoveka i njegovu ljubav prema Jahorini. Svakako preporučujem i druge ture koje su u ponudi, jer su odličan način za otkrivanje skrivenih delova i priča o Jahorini.
Olimpijski Bar Jahorina
Već sam pričao o ljubaznosti domaćina i to se može svuda osetiti. Osoblje Olimpijskog Bara na vrhu planine je predivno, sve može i izaćiće vam u susret za sve što vam je potrebno. Ovde volim da dođem, uživam u pogledu na Jahorinu, prepustim se. Enterijer je prelep kao i klopa i restoranski deo i baš simpatična suvenirnica na samom ulazu. Olimpijski Bar je lako dostupan i pešacima, jer gondola staje u okviru građevine gde se ovaj restoran i smestio. Ovde se često organizuju i nastupi tako da je jedno od najboljih mesta za izlaske na planini. Organizacija izlaska je pojednostavljena, potrebna je rezervacija ali uslova za potrošnju i sličnih procedura nema. Gondolom možete doći do bara besplatno. Ukoliko iz nekog razloga gondola ne ide, biće organizovan odlazak i povratak sa nastupa u baru.
Kupite maskotu Olimpijskih Igara, “Vučka”, pojedite tufahije pored prozora u Olimpijskom Baru, skijajte do iznemoglosti, idite na dnevne žurke na stazi. Budite pripiti od kuvanog vina i tamni od sunčanja i mokri od sankanja. Popijte kafu i zavalte se u ležaljku, pojedite nešto lepo, šetajte. I obavezno svratite u Peggy i Zlatna Žita i osvojite crne staze! Može i Jahorinski čaj u Termagu pored kamina ili neko kupanje u bazenu i opuštanje u spa centru. Uživajte u svim čarima zime i svemu što Jahorina nudi. Verujem da će vam ovaj putopis biti od koristi i želim vam puno snega i odmor za pamćenje! U nastavku su i linkovi koji vas vode i do drugih putopisa iz Srbije i sveta kao i do nekih lepih smeštaja u Srbiji, koji će vam se sigurno dopasti. Za početak, Perce vas vodi na Jahorinu!
Autor: Petar Sretenović