
Dalmacija – ostrva Šibenika
Dalmacija je fascinantna, i gde god da dođete, oduševiće vas njena divlja lepota i sve ono što ona jeste. Meni je lično, Dalmacija nešto neopisivo, i svakim putovanjem i obilaskom mi je sve lepša. Za sve one koji vole pravo more, divljinu, čisto more, stene, stare gradove, odličnu hranu i jedan dobar stil života, Dalmacija je pravo mesto. U ovom putopisu obilazimo neka od ostrva u blizini Šibenika. Među njima su Obonjan, Krapanj, Zlarin, Prvić, Žirje, Tmara i Murter. Letovanje u Hrvatskoj donosi nešto neponovljivo. I kad pomislite da ne može bolje, Dalmacija iznenadi. Obavezno pročitajte i prethodni putopis iz Šibenika, kako biste spremni krenuli brodovima i trajektima i do ovih ostrva. Dalmacija je definicija leta.



Ostrvo Žirje
Ostrvo (otok) Žirje me je oduševilo! To je najudaljenije ostrvo šibenske grupe ostrva, odnosno šibenskog arhipelaga, koje je stalno naseljeno. Nalazi se oko 22 kilometra od Šibenika. Potpuno je netaknuto, divlje i stvarno posebno. Dobra strana Dalmacije je ta, da ma koliko turista bude na kopnu i ma kolike bile gužve na plažama, manje poznata ostrva su druga dimenzija. Na Žirju sam proveo skoro čitav dan. Za ljubitelje uvala, ovo ostrvo je raj. Obišao sam nekoliko njih, kao što su uvale Mikavica i Draževica, i uživao! Mikavica je bila jedna od uvala za koju mogu da kažem da je bila samo za mene. Takvu slobodu i privatnost nigde nisam imao. Postoji i par mesta gde možete jesti, a preporučio bih fantastičnu konobu Stupica i onu u Koromašni. Ipak, favorit je Stupica.



Trajekt za Žirje plovi iz Šibenika a vožnja traje malo manje od 2 sata. Na sajtu Jadrolinije postoji red vožnje i obavezno obratite pažnju jer nije isti za svaki dan. Na Žirju možete voziti auto, dok to nije slučaj sa dosta drugih ostrva u okruženju.Volim i te vožnje trajektma, kafe na palubi i vetar i zanimljive, neobične, drugačije ljude, kojih iz nekog razloga, na trajektu uvek bude. Takva je bila i jedna devojka. Putevi su nam se ponovo ukrstili krajem dana, kada smo seli u restoran gde ona radi. Saznali smo da joj je to bio prvi dan na ostrvu i na poslu. Dan završite porcijom savršenog crnog rižota sa sipinim mastilom.



Ostrvo (otok) Krapanj
Čarobno ostrvo, Krapanj! Ako ste u okolini Šibenika, obavezno morate otići na Krapanj. Malo ostrvo, u svakom smislu, ali izuzetno lepo i posebno. Nekako je divlje, sirovo, tiho, neizmenjeno blizinom kopna i neverovatno prijatno. Duh mora i života, oseća se u svakom delu ostrva, između kamenih kuća i šarenih vrata i prozora, brodova, grafita i sunca. Na ostrvu se neguje tradicija “spužvarstva” već više od 300 godina, tačnije od 1704. godine! U pitanju je vađenje prirodnih sunđera iz mora i njihova obrada. Obavezno obiđite muzej posvećen ovoj delatnosti. Ostrvo je izuzetno minijaturno, brzo ga možete obići biciklom a najveća nadmorska visina je svega 1.25 metara.



Do ostrva Krapanj se stiže iz Brodarice, trajektom, sa lokalcima ili taxi boat-om. Cena varira i ide od 6 do 10 kuna po pravcu, što je između 1 i 1.5 eura (cena iz 2021). Što je manje ostrvo to je lepše i draže. Neka sunđeri sa ostrva Krapanj budu suvenir iz Dalmacije i Hrvatske. Važno je da znate da u sezoni u Brodaricama može biti neverovatna gužva. Kada smo stigli, sva parking mesta u naselju su bila popunjena. Situaciju je rešila devojka iz kafića, koja nam je dala dvorište kafića da se parkiramo, i to ceo dan za nekih 4 eura, simbolično, umesto kafice. Kupanje na doku, odmor, knjiga. U malim ulicama miriše hrana a energija ostrva je strava!



Ostrvo Obonjan
Ostrvo Obonjan, odnosno otok Obonjan, je još jedno od ostrva koja će vas doslovno oboriti s’ nogu. Mogu ga opisati kao teško dostupan raj na zemlji, imajući u vidu da je Obonjan u potpunosti privatno ostrvo. Takođe, to je i nenaseljeno ostrvo, odnosno nema stalnih žitelja. Ukoliko budete među srećnicima, koji će dobiti piliku da posete Obonjan, tu priliku nikako nemojte propustiti. Do ovog ostrva, brodićem “Zvezdica” iz Šibenika, plovićete malo kraće od sat vremena. Sama plovidba je doživljaj za sebe, jer prolazite kroz najlepši deo šibenskog arhipelaga, ne računajući obližnji nacionalni park “Kornati”.



Prvi utisak je opšte oduševljenje! Inače, razlog mog dolaska na Obonjan, bilo je venčanje meni izuzetno dragih ljudi i prijatelja. Jako sam se radovao tom danu. I sve je to doprinelo da ostrvo bude još lepše. Bili smo smešteni u kampu. I to ne u bilo kakvom kampu. Ovo je bilo baš divno iznenađenje! Obišli smo gotovo celo ostrvo, što i nije toliko teško, imajući u vidu da je u pitanju malo ostrvce. Na drugoj strani se nalazi beach bar, plaža, ležaljke, suncobrani, hlad borova i najneverovatnije nijanse tirkiznog mora. Divljina, mir, priroda, to je Obonjan. Nikada pre nisam spavao na ovakvom mestu, a tek prisustvovao venčanju! I to funky venčanju u stilu osamdesetih! Fascinantno mi je bilo to što na venčanje idem brodom i što mladence čekam u kupaćem i u moru.



Spavanje u divljini, dok si okružen prirodom i potpuno prepušten, je iskustvo koje morate doživeti. Priznajem, neke stvari mogu da poremete mir, kao što su rojevi komaraca i najglasniji zrkavci, koji su se kao alarm aktivrali u 5 ujutru. Na kraju krajeva, sve je to deo prirode i okruženja i tog luksuza, spavanja na ovakvom mestu. Ostrvo Obonjan je poznato i kao “Ostrvo Mladosti” jer su na njemu nekada letovali najbolji omladinci Jugoslavije. Ono što me je najviše oduševilo, osim odlično opremljenih šatora i čitavog koncepta glampinga, je jutro ovde. Otvoriš oči i kroz vrata šatora vidiš more. Izlaziš napolje a bor miriše. Predivno iskustvo. I zube pereš napolju, i umivaš se i potpuno si opušten. Može li biti bolje?



Na ovakvim mestima, budite spremni na solidarnost, dogovor i kompromis. Nekad se u zajedničkim kupatilima čeka na red pa tuširanje mora biti ekspresno. Voda se štedi. Nema dovoljno utičnica, mali je prostor pa morate voditi računa o svojim stvarima, i biti uredni. Sve je to samo deo kulture kampovanja. I da napomenem, ponesite autan. Sadržaja je dosta, a na ostrvu se nalaze i lekar, mala radnja, bazen, restorani, kafić. Ovde se dolazi zbog iskustva, koje ne možete doživeti često. Dođite i shvatićete na šta mislim. Sve ostale informacije, možete pronaći na zvaničnom sajtu Obonjana.



Ostrvo Tmara
Ostrvo Tmara, odnosno otok Tmara, nalazi se nedaleko od Bila i mog smeštaja, o kojem sam već pisao. U pitanju je veoma malo ostrvo, divlje, sa čarobnim uvalama i izuzetno čistom vodom. Ovde sam se prvi put oprobao u lovu na hobotnice. Nije bilo baš uspešno, ali, ipak jako zanimljivo iskustvo. Ovde sam se kupao u najlepšoj vodi i razmišljao koliko plavo, more mora da bude, da bismo rekli da je dovoljno plavo, da je najlepše plavo? Mislim da Dalmacija krije taj odgovor i dođite, pa ćete i sami videti. Ovde možete doći samo čamcem, odnosno brodićem. Ponesite sa sobom sve što vam je potrebno. Dok uživate na obali, sa jedne strane su samo stene, šuma i koze, i jedan obelisk. Sa druge strane najčistija voda, oštro kamenje i ježevi. Ostrvce se pruža pravcem zapad-istok, na dužini od oko 850 metara. Tog dana sam dobio i dalmatinski nadimak, Pere.



Ostrvo Murter
Najudaljenije ostrvo do kog sam otišao iz Bila, bilo je Murter (otok Murter). Nalazi se oko 50 kilometara od Bila, odnosno oko 30 kilometara od Šibenika, čuvenom Jadranskom magistralom. Do Murtera lako možete stići autom, jer je ostrvo povezano sa kopnom, mostom u mestu Tisno. Za kupanje, rado mogu preporučiti uvalu Kosirina. Ne očekujte puno sadržaja ovde, ali ono što postoji je i više nego dovoljno. Tu se nalazi veliki parking, kamp, mali kafić, uvala, plaža kao i nudistička plaža. Još jedan predlog je kupanje na plaži Podvrške i Čigrađa.



Moram da priznam da na Murter idem najviše zbog hrane, koja je ovde tako dobra! Obavezno obiđite grad Murter, prošetajte uličicama, i za kraj dana, sedite u restoran “Tic-Tac” uz more i luku. Hrana je ovde nešto najbolje! Ne znam kako, ali morate probati sve! Kozice na ledu, paštetu od ribe, paški sir, salatu, crne masline, med, carpaccio od tune, ribu, tradicionalni dalmatinski brodet. Uz luku, u delu grada kod Ina pumpe, se nalazi i veliki javni parking koji se plaća. Obiđite Murter i javite mi vaše utiske.



Ostrvo Zlarin
Otok Zlarin, ostrvo čuvar Šibenika. Do njega možete lako doći katamaranom iz šibenske luke. Ukrcajte se na brod i ponesite bicikle i karte ili knjigu, jer ovde nema auta, samo mir i more. Ostrvce je malo i ne mogu ga preporučiti za celodnevni boravak. Prošetajte i jednostavno uživajte u moru. Divite se starim kućama i neka prva jutarnja kafa bude u nekom od kafića uz luku. Vrše, kojih i ovde ima, su mi nekako simbol Dalmacije. Inače, vrše su ribarske mreže, odnosno korpe od metalne mreže, koje se bacaju u more i služe za ribolov. Mamac je obavezan, kao i strpljenje. Ako ništa drugo, za mačku uvek bude po nešto. Simbol ostrva Zlarin je obrada korala a čuveno “koraljarstvo” je na Zlarinu zastupljeno još od 14. veka. Ovo ostrvo se može pohvaliti i time da je jedno od najsunčanijih ostrva na Jadranu. Dosta informacija možete pronaći na sajtu ostrva Zlarin.



Ostrvo (otok) Prvić
Nedaleko od Šibenika, Vodica i ostrva Zlarin, nalazi se i ovo ostrvo. Smestio se naspram Zlarina i sa njim je činio prvu liniju odbrane i zaštite grada Šibenika. Sigurno ćete uživati u obilasku ostrva i malih mesta sa izuzetno lepim kućama od kamena. Dalmacija je svakim ostrvom sve lepša! Za početak sam biciklom obišao Šipurine, malo i čarobno mesto. Uličice su kao sa razglednica, u sokacima možete videti svakodnevni život, a put vas vodi do male crkve. U pitanju je crkva Svetog Roka, sagrađena davne 1620. godine. Ostrvo se prvi put pominje u 11. veku. Dolaskom stanovništva sa kopna, koji su ovde prebegli u strahu od Turaka, naglo raste broj stanovnika. Već od 16. veka, ostrvo postaje omiljeno ostrvo imućnih i poznatih porodica iz Šibenika.



Ovaj stari grad će vas sigurno oduševiti, garantujem! Ukoliko volite arhitekturu ovog dela Evrope, dalmatinski stil života, mala i turistički ne toliko popularna mesta, ali i energiju juga, Šipurine morate videti. Samo par minuta hoda od Šipurina, nalazi se i drugo mesto Prvića. Zove se Prvić Luka. Kao i Šipurine, u pitanju je jako lepo i malo mestašce. Posle kupanja u Jadranu, najbolje dođe neka dalmatinska klopa. Izbor na Prviću, bile su dagnje, i malo ovčijeg sira, kozice, vino. Mir koji donosi čitanje knjige na zidu u luci, pored jahti i jedrilica je neopisiv. Nekako je definicija leta. Sunce, knjiga, vetar, more i ostrvo.



Dalmacija nudi dovoljno sadržaja, da nikada ne odete ni na jedno drugo mesto na svetu. Veliki broj letovališta, starih gradova u priobalju, bezbroj ostrva i sadržaja u zaleđu, razlog su dolaska sve više putnika. Dalmacija nudi iskustvo, doživljaj, najlepše more i najbolju hranu. Ipak, najveća čar Dalmacije su njena ostrva. Svako je priča za sebe, drugačije i jedinstveno. Možete ih obići kolima, katamaranima, biciklama, brodovima. U svakom slučaju, nemojte ih zaobići. Verujem da su vam se neka od ostrva o kojima sam pisao u ovom tekstu, sigurno dopala. Dok leto ne stigne, čitajte i ostale putopise iz sveta ali i iz Srbije. Pakujte šareni kupaći, naočare, kremu za sunčanje, japanke i otvarač za vino, i pravac Dalmacija. Perce vas vodi kroz ostrva Hrvatske, a već sledećim putopisom, i u najlepše gradove Dalmacije.



Autor: Petar Sretenović