

Lokacija: Guča. Zamislite staru srpsku kafanu koja postoji i radi od kraja devetanestog veka. Zamislite porodicu koja već duže od veka čuva tradiciju i sprema najlepša jela. A sada zamislite sprat te kafane i spavanje ovde. Otvorite prozor i gledate na centar Guče. Ove sobe se nalaze nedaleko od čuvenog trubača, u centru varošice koja je poznata širom sveta. Pravi opis bi bio etno, u izvornom značenju, jer zaista imate priliku da spavate u staroj kući i koristite sve ono što se već vekovima koristi. Sobe imaju kupatilo i zanimljive detalje i boje, pa je svaka posebna na svoj način. Na vama je da izaberete boju vrata vaše sobe i odmorite baš ovde.



Guča je udaljena oko 20 kilometara od Čačka. Kada idete tim putem, morate voditi računa jer ima puno krivina i može biti opasno ukoliko ne poštujete znakove i pravila saobraćaja. Savetujem da idete putem Čačak – Grab – Guča.
Ono što možete iskusiti ovde, osim porodične atmosfere i odlične kuhinje, je potpuni mir i tempo koji odgovara savršenom vikendu. Odlična je pozicija smeštaja i same Guče, u odnosu na lokalitete u okolini. Ovo može biti idealna baza za istraživanje čitavog Dragačeva.



Prošetajte do lapidarijuma gde su krajputaši neprocenjive vrednosti. Oni su već vekovima obeležje Zapadne Srbije. Na njima je ispisana životna priča i legenda ovog kraja. Lepo je što je dosta njih sačuvano i spašeno od propadanja, a poslednjih par godina ponovo se postavljaju. Dođite i tokom zime i uživajte u zimskoj idili, pored kamina u prizemlju kafane, i tokom Sabora Trubača, koji se održava već 60 godina i okuplja milione posetilaca iz svih krajeva Srbije i sveta. Prvi Sabor je održan u porti crkve, koja se nalazi prekopta kafane, davne 1961. godine, 14. oktobra.



Guča i okolina: šta videti?
Nedaleko od Guče, na obroncima planine Jelice, rano jutro izgleda magično. Ispod vas je magla koja prekriva doline, okolo se uzdižu brda i planine, pored vas je šuma a iznad samo nebo. U Dragačevu i okolini možete provesti dane i dane a da svaki sledeći vidite nešto neverovatno i lepo i drugačije! Za početak, tu su i muzej trube, ćumurane, jezero Goli Kamen u Vučkovici, arheološki lokalitet Gradina na Jelici, prelepa crkva u Goračićima i muzej Goračićke bune, lepote sela Negrišori i Veles odakle morate sa vidikovca “Zavet” videti Guču, zaštićena šuma “Radanova Gora”, lepote Gornje i Donje Kravarice, neobična Nedođija u Dragačici, magični hrast u Tijanju i još puno toga!
Zavirite i u kuću Andrije Protića. Već kada pročitate prezime Protić, jasno vam je da se radi o Guči. Andrija Protić je bio izuzetno važna ličnost, čovek koji je obeležio jedno istorijsko razdoblje Guče i okoline. Zahvaljujući njemu su krajem devetnaestog i početkom dvadesetog veka, izgrađene škole, putevi, bolnica, igralište FK „Dragačevo“, otvorena zemljoradnička zadruga. Njegova kuća je sačuvana, kao i lični predmeti koji se nalaze u njoj.



Upravo u ovoj kafani sam zavoleo rad u ugostiteljstvu. Zaljubio sam se u miris i buku kafane, momenat otvaranja i onaj mir kada se zatvori, sve očisti i sedne na kratko, odmori i slegnu utisci tog dana.
Magija stiže iz kuhinje!
Dok se u kuhinji peku lepinjice, vi počnite od rakije i kafe, jer ovde se ipak radi i o hrani i domaćoj kuhinji. Svadbarski kupus, pljeskavica sa kajmakom, malo prepečenog hleba sa tucanom paprikom i crveni luk, proja, musaka od tikvica sa kiselim mlekom, butkica sa kajmakom i dragačevski krompir na kolutove, srneći gulaš, salata od plavog palidžana sa malo sira, paprikama, ljutikasta, sa belim lukom, salata malo paradajz, malo krastavac, paprika, crveni luk, sir i začini, orasnice ili torta na kraju. Zaboravio sam i kačamak, jaja, gibanicu i uštipke za doručak, uz domaći ajvar, kajmak, pršutu ili džem.



U ovoj kafani, se osim divnih soba i super recepata, čuva i najstariji fotoaparat u Dragačevu. A šta je to, što čini posebnim i neke druge smeštaje u Srbiji, pronađite u kategoriji smeštaji Srbije.



Autor: Petar Sretenović